Aj keď je čistenie laserom relatívne bez rizika v tom zmysle, že lasery neohrozujú obsluhu odletujúcimi časticami ako je to v prípade tryskania ,stále existujú určité bezpečnostné opatrenia pri používaní laserovéj čistiacej hlavy. Pred obsluhou čistiaceho lasera by ste mali vždy absolvovať školenie, aby ste sa uistili, že viete, ako správne používať zariadenie, a že ste nastavili správne parametre čistenia
Medzi najdôležitejšie bezpečnostné základy laserového čistenia patria:
1. LASEROVÉ BEZPEČNOSTNÉ KRYTY
Pri prevádzke laserového čističa môže pomôcť kryt ochrániť okoloidúcich a operátorov pred zrkadlovými a difúznymi odrazmi. Nikto nemôže vstúpiť do optickej nebezpečnej zóny, keď sa používa laser.
2. OSOBNÉ OCHRANNÉ PROSTRIEDKY
Nie všetky úlohy vyžadujú pevný kryt – najmä ak používate prenosný laserový čistič. Použitie lasera si však vyžaduje vyznačenú nebezpečnú zónu. Pri prevádzke akéhokoľvek čistiaceho lasera bez krytu musíte vždy nosiť laserové bezpečnostné okuliare – to platí aj pre každého, kto vstúpi do optickej nebezpečnej zóny, kde sa laser používa. Okolitá oblasť by mala byť tiež kontrolovaná a mala by obsahovať označenie na dodržiavanie odstupov.
Vo všeobecnosti lasery produkujú sústredenú vlnovú dĺžku svetla na špecifickú oblasť a s našimi laserovými zdrojmi by ste nikdy nemali dovoliť, aby sa laserová emisia dostala do kontaktu s vašimi očami alebo pokožkou. Pre oči to zahŕňa nepriamy kontakt, napríklad s difúznymi odrazmi, ako keď sa laserová emisia odrazí od typického kovového povrchu, alebo zrkadlové odrazy, čo je optické zrkadlo alebo opticky leštený povrch. Na rozdiel od iných metód čistenia tryskaním nie sú pri dodržiavaní správnych bezpečnostných postupov potrebné rukavice. Pred použitím akéhokoľvek čistiaceho lasera by ste mali absolvovať školenie, aby ste pochopili, ako správne používať lasery a eliminovať riziko ublíženia sebe alebo iným ľuďom.
Pri čistení nebezpečných kontaminantov farieb – ako sú farby na báze olova alebo chrómu – laserová technológia minimalizuje riziko znečistenia vzduchu. Tieto kontaminanty však cirkulujú vo vzduchu a je potrebné ich zachytiť odsávacími zariadeniami, alebo obsluha musí používať ochranné polomasky typu P3 RD. Kontaminanty absorbujú laserové svetlo, rozkladajú sa na plyn .
Nekovové výrobky – vrátane dreva, papiera a iných horľavých materiálov – môžu predstavovať riziko horľavosti, ak sú vystavené laserovej emisii príliš dlho. Ak je lúč rozostrený, materiál sa môže začať zahrievať až do bodu horenia. Pred čistením je najlepšie odstrániť horľavý materiál z oblasti laserovej ablácie.